Készségfejlesztés.
Foglalkozások vezetője: Bárány Mária, népi iparművész.
A XIII. kerület két óvodájában hosszú évek óta tartunk kézműves foglalkozásokat a gyermekeknek Bárány Mária, népi iparművész segítségével.
2020/2021-es tanévben:
- Havonta 3 alkalommal a Bp. Főv. XIII. ker. Egyesített Óvoda Mese Tagóvodában. (1139 Budapest, Esküvő köz 4.)
- Havonta 2 alkalommal a Bp. Főv. XIII. ker. Egyesített Óvoda Napraforgó Tagóvodában. (1135 Budapest, Petneházy u. 69-71.)
A foglalkozások a nagy, illetve a vegyes csoportokban zajlanak, összesen öt óvodai csoportban minden hónapban októbertől május végéig, esetenként 15-20 kisgyermek részére. Várhatóan a 2020/2021-es tanévben összesen 40 alkalommal.
A munkát a népi kézműves hagyományokra alapozva, a természet körforgásához, és az évkör ünnepeihez, jeles napjaihoz igazítva alakítottuk ki. Szeptembertől az ősszel gyűjthető anyagokkal, termésekkel dolgoznak a picik, ezekből készítenek bábokat, állatfigurákat. A téli ünnepek közeledtével elkezdenek készülnek előbb mikulásra, és adventra, majd a karácsonyra különféle díszekkel, ezt követik az új év elején a farsangi álarcok, húsvéti nyuszik, festett tojások, illetve a tavaszi birkanyíráskor pedig a nemezjátékok…
A gyerekek kizárólag természetes anyagokkal dolgoznak: csuhéval, csutkával, gyékénnyel, kákával, szalmával, gyapjúval, fonallal, gyönggyel, textillel stb. Fontos, hogy a játékokat, bábokat hagyományos módszerekkel alakítsák a gyerekek: csavarással, fonással, kötözéssel.. ezáltal elősegítve a ragasztó használatának mellőzését.
A foglalkozások vezetője igyekszik a foglalkozásokat a gyermekek képességeihez, fejlődési szintjéhez igazítani. Minden foglalkozás elejét megelőzi egy rövid bevezető az anyagról, amivel dolgozni fognak a nap folyamán, ennek célja, hogy a gyermekek ne csak használják, de ismerjék is meg az adott anyagokat.
Pl.: "Gyékénymadár" készítésénél: megbeszélik a gyerekekkel milyen anyag a gyékény? Hol található? Láttak-e ilyet vízparti nyaraláskor? Van-e belőle készült tárgy, amit ismernek? Ezután kerül sor a játék készítésére, a foglalkozás vezetője elmondja, mekkora anyagot vágjanak - mértékegységül az araszt, vagy az ujjnyit használják - majd lépésről-lépésre megmutatja a madár elkészítését, amelyet az alaptechnika után tovább gondolva alakíthatnak saját fantáziájuk szerint. Ezután következik a játék, pl.: a madarat úsztathatják egy vízzel teli edényben. Az anyaghoz vagy a játékhoz illeszkedő dallal, mondókával zárják a foglalkozást.
Az a tapasztalatunk, hogy a gyerekek nagyon várják a kézműveskedést, boldogan tevékenykednek, és nagyon büszkék a saját kezűleg elkészített alkotásokra. Szerencsére sok felkészült óvónővel találkozunk a foglalkozásokon, akik lelkesen segítenek a kicsik munkára hangolódásában, majd a játékok elkészítésében is.
A készen kapott játékok özönében nagyon fontosnak tartjuk azt a tevékenységet amelyben a gyermek a saját erőit-képességeit próbálhatja ki, azokat fejlesztheti, miközben olyan anyagokat ismerhet meg, amelyekkel a városi környezetben nem, vagy csak nagyon ritkán találkozik.